Home » Onemocnění nosu

Onemocnění nosu

Vyšetření nosu pomáhá odhalit příčinu potíží vycházejících z nosních dutin. Ty jsou tvořeny nosním vchodem, nosní přepážkou a vlastním prostorem dutin, které jsou rozděleny na horní, střední a dolní část. Pro vyšetření nosních dutin se používá rozvírací nosní zrcátko, jehož část se zavede do nosního vchodu. Mezi nejčastější problémy, se kterými pacienti do ordinace přicházejí, je krvácení z nosu, poruchy nosní průchodnosti způsobené polypy, chronická rýma apod. Krvácení z nosu může nastat jako následek úrazu, ale může být příznakem i závažnější choroby. Vyšetření nosních dutin je sice trochu nepříjemné, ale určitě se dá vydržet. Nejdříve je nutné prohlédnout nosní vchod, poté se použije zrcátko. Pomocí vyšetřovacího nástroje se provede kontrola dolní a střední části nosního průchodu. Po zaklonění hlavy pacienta se provede vyšetření a kontrola horního nosního průchodu.

Mezi nejčastější onemocnění dětí patří zvětšení nosní mandle, což se projevuje zejména častou rýmou a výtokem z nosu. Vyšetření spočívá prohlédnutím nosu, hltanu a také uší. Závěrem vyšetření se určí stupeň zvětšení nosní mandle, kdy 1. stupeň znamená malou nosní mandli, 2. stupeň středně velkou nosní mandli a 3. stupeň velkou nosní mandli. Po komplexním zhodnocení a podle zjištěných příznaků se u stupně 2 a 3, doporučí odstranění nosní mandle, které se provádí v anestézii.

Deformovaná nosní přepážka má na svědomí zhoršené proudění vzduchu do organismu člověka a to vede k poškozování nosní sliznice, kdy může dojít až k uzávěře nosu. Nosní neprůchodnost by se určitě neměla podceňovat, jelikož může dojít ke vzniku alergie nebo astmatu. V těchto případech se projevuje opakovaný chrapot, dýchací potíže, chronický zánět vedlejších nosních dutin a průdušek. Může dojít také k poruchám dýchání ve spánku. Proudění vzduchu v nose by mělo být plynulé, pokud ale dojde ke změněně plynulého proudění, mohou nastat vážné dýchací poruchy a úplná nosní neprůchodnost. Zhoršená nosní průchodnost se dá odstranit operačním zákrokem v celkové anestezii.

Vychlípnutím sliznice vedlejších nosních dutin do nosní dutiny vznikají nosní polypy, které umí člověka pěkně potrápit. Polypy totiž ucpávají nosní průduchy, tak že pacient dýchá s potížemi a nemůže dýchat nosem. Dýchání tak probíhá převážně ústy, z čehož plyne zvýšené riziko onemocnění dolních cest dýchacích. Nepříjemný pocit podporují také vyschlá ústa, zvláště ráno po probuzení. Polypy jsou oválné stopkaté útvary v nosních dutinách a vznikají většinou z chronických zánětů nosu. Pokud se stále zvětšují, způsobují právě nosní neprůchodnost, změnu hlasu, ale mnohdy i chrápání.