Home » Poruchy a onemocnění sluchu

Poruchy a onemocnění sluchu

dreamstimelarge_34545113U zdravého člověka se zvuk z okolí přenáší zvukovodem na bubínek, který rozkmitá tři sluchové kůstky středního ucha, které pak přenášejí energii do vnitřního ucha Při poškození zevního, středního nebo vnitřního ucha mluvíme o nedoslýchavosti. Sluchová vada může být pro jedince velkým sociálním handicapem a často je spojována i s bolestí v uchu nebo výtokem z něj. U těchto poruch bývá nejčastější příčinou ucpání zvukovodu, kdy se nahromadí ušní maz, který zatuhne v pevnou mazovou zátku, která brání zvuku proniknout k bubínku. Jinou příčinou poruchy sluchu bývá akutní zánět středního ucha, kdy jde v podstatě o běžné onemocnění, které se většinou vyhojí bez jakýchkoliv následků. Pokud se ale záněty často opakují, může dojít ke zjizvení středoušních struktur a vtažení bubínku do středouší, tím dochází k deformaci bubínku a může dojít k trvalé sluchové vadě. K perforaci bubínku dochází vždy při chronickém středoušním zánětu. Perforace rovněž může zapříčinit trvalou sluchovou vadu. Akutní zánět středního ucha je velmi častým onemocněním malých dětí. Někdy dochází i k opakovanému ,,píchání ucha“ na lékařské pohotovosti, což jistě zná mnoho rodičů. Příčinou je zpravidla virová infekce, která postupuje z nosu a nosohltanu Eustachovou (sluchovou) trubicí do středního ucha. V malém prostoru středního ucha se nahromadí zánětlivá tekutina, která nemůže odtékat sluchovou trubicí do nosohltanu. Jestliže je toto onemocnění v počátečním stádiu, je vhodné nasadit antibiotika, pokud je ale bubínek již výrazně vyklenutý, je třeba provést malý chirurgický zákrok. Nejprve se vloží do blízkosti bubínku vatička s roztokem, který bubínek znecitliví, pak se propíchne a odsaje tekutina, která se uvolnila ze středouší. Jakmile se uvolní tlak z ucha, u pacienta nastává téměř okamžitě úleva.

Velmi častým onemocněním, které se projevuje především u starší populace je tinnitus. Jde o příznak, kdy si pacienti stěžují na nepříjemné pískání, hučení nebo šumění v uších. Tyto příznaky by se určitě neměly podceňovat, protože mohou přerůst až do chronické choroby a u pacienta by tak mohlo dojít k výrazně zhoršené kvalitě života. Postižení mohou trpět depresemi, poruchou spánku, bolestmi hlavy apod. Při včasném zachycení této nemoci jsou šance na vyléčení poměrně vysoké. Příčiny vzniku onemocnění nejsou zcela známy, ale rozhodně je prokázané, že vyšší výskyt nemoci je způsoben jednak stresem nebo hlučným prostředím, které sluchové ústrojí značně zatěžuje. K onemocnění tintinus  se mohou přidat i další zdravotní problémy například cévního nebo svalového původu.

dreamstimelarge_20046833Častým onemocněním, se kterým pacienti přicházejí do ordinace, je zánět zvukovodu, který vzniká infekcí, která může být virová, bakteriálním nebo plísňová. Častou příčinou tohoto onemocnění bývá i ucpání zvukovodu mazem s následným vznikem infekce. Rizikovým faktorem onemocnění je vlhké nebo i prašné prostředí, koupání ve znečištěné vodě či vniknutí jakékoliv malé částečky do zvukovodu. Zánět zvukovodu se projevuje silnou bolestí ucha, zpočátku má pacient pocit zalehlého ucha, ze kterého vytéká sekret. Při zánětu mohou vznikat malé bouličky za uchem. Léčba spočívá především ve vyčištění zvukovodu výplachem, po vyčištění je třeba do ucha aplikovat kapky, které sníží otok a provzdušní zvukovod. Pokud se jedná o bakteriální infekci, musí se nasadit antibiotika. V případě, že zánět způsobí plíseň, následuje předepsání antimykotik. Léčba může trvat až jeden týden, než potíže odezní. Naopak neléčená infekce může přejít na vnitřní ucho a poškodit sluchový aparát, což může přivodit následky v podobě poškození sluchu.